عایق های الاستومری به عنوان محصولی پرطرفدار، جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های سنتی هستند. این عایق های سبک و انعطاف پذیر، از ضریب انتقال حرارت پایینی برخوردار هستند. استفاده از عایق الاستومری می تواند به میزان قابل توجهی از هزینه های انرژی بکاهد و علاوه بر این عملیات نصب آن به آسانی انجام می شود. مقاومت بالای این عایق ها در  مقابل نفوذ رطوبت و بخار آب، خوردگی، آتش، رشد قارچ و کپک، روغن و مواد شیمیایی از دلایل محبوبیت این عایق در میان خریداران است. لازم به ذکر است که انواع عایق الاستومری هیچ گونه حساسیت پوستی و تنفسی برای نصاب عایق و یا کاربر ایجاد نمی کند و از دیگر مزایای آن می توان به نگهداری و نظافت آسان آن اشاره کرد.

عایق های الاستومری به طور پیش ساخته به صورت ساختار سلولی بسته در انواع سایزهای متنوع و ضخامت های مختلف، به صورت رولی و لوله ای تولید و در بازار عرضه می شوند که در مقاله ای کامل به بررسی کامل انواع عایق  الاستومری و موارد استفاده از آن ها پرداخته ایم. برای آشنایی بیشتر با عایق الاستومری و تاریخچه این عایق های محبوب می توانید به مقاله سیر تا پیاز عایق الاستومری مراجعه نمایید.


جهت دریافت مشاوره رایگان همین الان با کارشناسان عایق مارکت تماس بگیرید:
 65831557 - 021


عایق های الاستومری از نظر کاربرد به دو نوع عایق لوله ای و عایق رولی تقسیم بندی می شوند که هر نوع از این عایق ها به چندین شکل مختلف با توجه به نیاز عایقکاری عرضه می شوند که در زیر به توضیح هر کدام می پردازیم:

عایق رولی پشت چسبدار ساده

عایق الاستومری رولی در حالت عای به صورت ساده و به اصطلاح خام تولید و عرضه می شود که با توجه نیاز در پروژه های مورد استفاده قابلیت پشت چسبدار کردن عایق را دارا می باشد تا در هنگام نصب عایق روی سطح مورد نظر از نظر زمانی صرفه جویی شود و نتیجه اجرای مرتب و منظم را داشته باشد.

عایق الاستومری رولی پشت چسبدار مسلح

عایق الاستومری که بند قبلی اشاره شد به صورت رول ساده تولید می‌شوند و طبق نیاز پشت چسبدار می‌گردند، برای استحکام بیشتر عایق چسبیده شده به سطح در مواقعی که اجرا حساسیت بیشتری دارد اقدام به پشت چسبدار مسلح میکنند تا از نظر چسبندگی مقاومت بیشتری به عایق الاستومری بدهند.

عایق الاستومری روکش آلومینیوم:

عایق الاستومری تولید شده به صورت ساده می باشد و جهت نصب در فضای باز و محل هایی که نیاز به یک پوشش بر روی عایق دارند به وسیله روکش آلومینیوم کاور می شود که این عمل باعث افزایش طول عمر عایق الاستومری می گردد و یکی از بخش های عایق مارکت انجام خدمات روکش آلومینیومی عایق الاستومری به دو صورت روکش آلومینیوم ساده و روکش آلومینیوم مسلح (نخدار)  می باشد. 

عایق الاستومری روکشدار می تواند در ضخامت آلومینیوم 130 ، 170 ، 230 ، 270 و 400 میکرون طبق نیاز پروژه ارائه شود.

عایق الاستومری لوله

عایق الاستومری لوله ای جهت عایقکاری لوله های تاسیسات تولید و عرضه می شوند و از سایز 1/4 اینچ برای عایقکاری لوله مسی و از سایز 1/2 تا 4 اینچ برای عایقکاری لوله‌های فولادی و از سایز 16 تا 114 میلیمتر برای عایقکاری لوله های آبرسانی پلیمری استفاده می شود که این عایق ها در انواع ضخامت از 9 تا  32 میلیمتر قابل تولید می باشند.

عایق الاستومری لوله ای روکشدار

عایق های لوله ای تولید شده به صورت ساده یا به اصطلاح خام می باشند که برای  استفاده در محیط های باز و در معرض تابش نور خورشید باید توسط روکش آلومینیوم پوشانده شوند، عایق لوله ای با روکش آلومینیوم به دو صورت  آلومینیوم ساده و آلومینیوم مسلح در ضخامت های مختلف همانند عایق رولی  روکشدار قابل عرضه می باشند.

جهت سهولت در نصب عایق الاستومری لوله‌ای می‌توان از عایق لوله‌ای چاکدار استفاده نمود که از نظر ظرافت عایق‌کاری و صرفه‌جویی در زمان، کاربرد بسزایی دارند و بصورت عایق چاکدار ساده و عایق چاکدار چسبدار موجود است.

برندهای معتبر عایق الاستومری

اگر بخواهیم صادقانه و بی‌طرفانه به بررسی برندهای عایق موجود در بازار ایران بپردازیم، می‌توانیم به چهار برند مطرح اشاره کنیم. 

اولین برند متعلق به شرکت سانا عایق و با نام تجاری عایق الاستومری کافلکس (K-flex) است که بعضا  کیفلکس نیز نامیده می‌شود. عایق الاستومری کافلکس با فرمولاسیون ایتالیایی و در داخل کشور تولید می‌شود که در طول دوره فعالیت خود، توانسته است اعتبار و جایگاه مناسبی برای خود کسب کند. از این رو می‌توان گفت، این برند یکی از بازیگران اصلی بازار عایق الاستومری در ایران است. 

دومین برند، متعلق به شرکت ترکیه‌ای پافلکس است که در بازار به نام‌های مختلفی نظیر عایق الاستومری ترک و عایق الاستومری پافلکس شهرت دارد. عایق پافلکس نیز یکی از برندهای معتبر بازار عایق کشور است که سابقه حضور چند ساله در ایران را دارد. 

سومین برندی که در این بخش باید به آن بپردازیم، عایق الاستومری میکافلکس است. عایق الاستومری میکافلکس برند تازه وارد ولی پر ادعاست که به تازگی جای خود را در بازار ایران باز کرده است. میکافلکس، در کنار کیفیت رقابتی با سایر محصولات شناخته شده بازار، با کاهش هزینه‌های تولید و در نهایت رسیدن به قیمتی رقابتی وارد بازار شده است. در آینده نزدیک، بیشتر در مورد آن خواهیم شنید. 

کارشناسان فنی عایق مارکت، پیش از وارد شدن  محصولات برند جدید به وب‌سایت عایق مارکت، این محصولات را تست و بررسی  می‌نمایند تا بتوانید با خیال راحت خرید کنید. عایق میکافلکس تمام معیارهای  مشخص شده برای یک عایق الاستومری با کیفیت و کلاس جهانی را دارا است.

برند چهارم، وان فلکس است. عایق الاستومری وان فلکس محصولی دیگر از شرکت وان فلکس ترکیه است. وان فلکس از برندهای نام آشنا در بازار عایق الاستومری کشور است که از کیفیت مناسبی برخوردار است. این عایق از نظر قیمتی بالاتر از عایق الاستومری پافلکس و پایین تر از عایق کافلکس است.

در مجموع، با توجه به بودجه‌ای که برای عایق‌کاری در اختیار دارید، می‌توانید یکی از برندهای فوق را با خیالت راحت انتخاب کنید. در حقیقت، اگر از بحث قیمت چشم‌پوشی کنیم، انتخاب از میان این چهار برند سلیقه‌ای بوده و تفاوت چشم‌گیر از نظر کیفیت محصول را شاهد نخواهید بود. 

توجه: تمامی مطالب فوق، با در نظر گرفتن اصل بودن محصولات اشاره شده است. متاسفانه مدتی است کالای نامرغوب به اسم برخی برندهای فوق در بازار مشاهده شده است که به قیمت وسوسه‌انگیز به فروش می‌رسند. بنابراین، پیش از خرید، اطمینان حاصل کنید از مرجع مطمئنی خرید می‌کنید.